GloWear 6810 Stretch Cap – Half Style – Half Cap Style, Stretchable – Polyester – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Cap |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Stretchable |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6810 |
| Product Name | 6810 Stretch Cap – Half Style |
| Manufacturer Part Number | 16810 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent polyester fabric, this 6810 Half Style Stretch Cap is a perfect accessory to keep your ears and head warm in cold weather. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. Stretchy material provides room for most head sizes yet is formfitting to combat the cold. It even fits over the wide lip on hard hats to trap heat. Cap is great when wanting to stay warm but not wanting extra material underneath headgear. It's a happy medium for both warmth and protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <li>6810 Stretch Cap – Half Style</li><li>1 x Liner</li> |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |











