Ergodyne 6806 Cuffed Rib Knit Beanie Hat – Acrylic – Orange
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reflective Accent |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6806 |
| Product Name | 6806 Cuffed Rib Knit Beanie Hat |
| Manufacturer Part Number | 16807 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent acrylic, rib-knit fabric, this 6806 Cuffed Rib-Knit Beanie is a perfect, cold-weather outfit accessory. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. The 3" folding cuff adds an extra layer of warmth for your ears and forehead. Beanie is designed to fit under headgear for added warmth while working. Stretchy material provides room for most head sizes. Reflective label provides extra visibility in low-light conditions. Hat is ideal for winter work, such as transportation or even outdoor activities like hunting. Wear this beanie during all seasons because it provides comfort in any weather condition. Just throw in your back pocket for on-the-go use and stay comfortable while in the elements.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |
Ergodyne 6806 Cuffed Rib Knit Beanie Hat – Acrylic – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Product Color | Black |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reflective Accent |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6806 |
| Product Name | 6806 Cuffed Rib Knit Beanie Hat |
| Manufacturer Part Number | 16808 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent acrylic, rib-knit fabric, this 6806 Cuffed Rib-Knit Beanie is a perfect, cold-weather outfit accessory. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. The 3" folding cuff adds an extra layer of warmth for your ears and forehead. Beanie is designed to fit under headgear for added warmth while working. Stretchy material provides room for most head sizes. Reflective label provides extra visibility in low-light conditions. Hat is ideal for winter work, such as transportation or even outdoor activities like hunting. Wear this beanie during all seasons because it provides comfort in any weather condition. Just throw in your back pocket for on-the-go use and stay comfortable while in the elements.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |
Ergodyne 6806 Cuffed Rib Knit Beanie Hat – Acrylic – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reflective Accent |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6806 |
| Product Name | 6806 Cuffed Rib Knit Beanie Hat |
| Manufacturer Part Number | 16806 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent acrylic, rib-knit fabric, this 6806 Cuffed Rib-Knit Beanie is a perfect, cold-weather outfit accessory. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. The 3" folding cuff adds an extra layer of warmth for your ears and forehead. Beanie is designed to fit under headgear for added warmth while working. Stretchy material provides room for most head sizes. Reflective label provides extra visibility in low-light conditions. Hat is ideal for winter work, such as transportation or even outdoor activities like hunting. Wear this beanie during all seasons because it provides comfort in any weather condition. Just throw in your back pocket for on-the-go use and stay comfortable while in the elements.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |













