Ergodyne 6802Z Zippered Trapper Hat – Small (S)/Medium (M) Size – Nylon, Oxford Nylon – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Black |
| Product Material | Oxford Nylon |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 14" |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 6802Z Zippered Trapper Hat |
| Application/Usage | Hunting |
| Manufacturer Part Number | 16857 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a windproof, water-resistant outer shell, this 6802Z Zippered Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (40 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Zippered compartment stores the Skullerz 8945 Universal Bump Cap Insert (not included) to avoid bumps, scrapes bruises and other minor head injuries. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Small (S)/Medium (M) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Ergodyne 6802Z Zippered Trapper Hat – Large (L)/Extra Large (XL) Size – Nylon, Oxford Nylon – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Black |
| Product Material | Oxford Nylon |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 15" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Length | 13.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 6802Z Zippered Trapper Hat |
| Application/Usage | Hunting |
| Manufacturer Part Number | 16859 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a windproof, water-resistant outer shell, this 6802Z Zippered Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (40 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Zippered compartment stores the Skullerz 8945 Universal Bump Cap Insert (not included) to avoid bumps, scrapes bruises and other minor head injuries. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Large (L)/Extra Large (XL) |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |













