Ergodyne 6802 Classic Trapper Hat – Small (S)/Medium (M) Size – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 14" |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Thermal Insulation |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802 |
| Product Name | 6802 Classic Trapper Hat |
| Application/Usage | Cold Storage |
| Manufacturer Part Number | 16843 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a durable outer shell, this 6802 Classic Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (60 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Small (S)/Medium (M) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Ergodyne 6802 Classic Trapper Hat – Large (L)/Extra Large (XL) Size – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 15" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Thermal Insulation |
| Length | 13.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802 |
| Product Name | 6802 Classic Trapper Hat |
| Application/Usage | Cold Storage |
| Manufacturer Part Number | 16845 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a durable outer shell, this 6802 Classic Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (60 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Large (L)/Extra Large (XL) |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
Ergodyne 6802 Classic Trapper Hat – Extra Small (XS) Size – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 14" |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Thermal Insulation |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802 |
| Product Name | 6802 Classic Trapper Hat |
| Application/Usage | Cold Storage |
| Manufacturer Part Number | 16846 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a durable outer shell, this 6802 Classic Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (60 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Extra Small (XS) |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Ergodyne 6802 Classic Trapper Hat – Small (S)/Medium (M) Size – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 14" |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Thermal Insulation |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802 |
| Product Name | 6802 Classic Trapper Hat |
| Application/Usage | Cold Storage |
| Manufacturer Part Number | 16853 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a durable outer shell, this 6802 Classic Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (60 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions to keep you safe in dangerous situations. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Small (S)/Medium (M) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Ergodyne 6802 Classic Trapper Hat – Large (L)/Extra Large (XL) Size – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Trapper Hat |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 15" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Thermal Insulation |
| Length | 13.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6802 |
| Product Name | 6802 Classic Trapper Hat |
| Application/Usage | Cold Storage |
| Manufacturer Part Number | 16855 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a durable outer shell, this 6802 Classic Trapper Hat protects your head and ears from wind and water. The 3M Thinsulate interior (60 g) is a thermal, additional layer that provides warmth in cold, harsh environments. Water-resistant crown avoids absorbing moisture into the lining so hat will remain dry. Side flaps protect ears from the cold when buttoned and enhance hearing when they aren't snapped. Chin strap with adjustable buckle creates a formfitting, customized look that meets your comfort preference. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions to keep you safe in dangerous situations. Machine-wash hat to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Size | Large (L)/Extra Large (XL) |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |

















