Ergodyne ProFlex 601 Knee Compression Sleeve – 14.17″ – 16.54″ Knee Circumference – Black – Silicone, Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Compression Sleeve |
| Minimum Knee Circumference | 14.17" |
| Maximum Knee Circumference | 16.54" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Knitted |
| Length | 6.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 601 |
| Product Name | ProFlex 601 Knee Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Compression |
| Manufacturer Part Number | 16553 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 601 Knee Compression Sleeves on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Breathable, supportive knit doesn't hinder your range of motion. Wear them under or over your clothes with their low-profile material. Easily slide compression sleeves over your knees for a snug fit. Silicone grip on thighs keeps the sleeves in place to avoid constant readjustment. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Medium (M) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Ergodyne ProFlex 601 Knee Compression Sleeve – 12.20″ – 13.78″ Knee Circumference – Black – Silicone, Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Compression Sleeve |
| Minimum Knee Circumference | 12.20" |
| Maximum Knee Circumference | 13.78" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Length | 5.9" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 601 |
| Product Name | ProFlex 601 Knee Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Athlete |
| Manufacturer Part Number | 16552 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 601 Knee Compression Sleeves on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Breathable, supportive knit doesn't hinder your range of motion. Wear them under or over your clothes with their low-profile material. Easily slide compression sleeves over your knees for a snug fit. Silicone grip on thighs keeps the sleeves in place to avoid constant readjustment. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Small (S) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Ergodyne ProFlex 601 Knee Compression Sleeve – 16.93″ – 19.69″ Knee Circumference – Black – Elastic, Silicone
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Compression Sleeve |
| Minimum Knee Circumference | 16.93" |
| Maximum Knee Circumference | 19.69" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Silicone |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Knitted |
| Length | 7.1" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 601 |
| Product Name | ProFlex 601 Knee Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Athlete |
| Manufacturer Part Number | 16554 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 601 Knee Compression Sleeves on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Breathable, supportive knit doesn't hinder your range of motion. Wear them under or over your clothes with their low-profile material. Easily slide compression sleeves over your knees for a snug fit. Silicone grip on thighs keeps the sleeves in place to avoid constant readjustment. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 5.28 oz |
Ergodyne ProFlex 601 Knee Compression Sleeve – 20.08″ – 22.83″ Knee Circumference – Black – Silicone, Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Compression Sleeve |
| Minimum Knee Circumference | 20.08" |
| Maximum Knee Circumference | 22.83" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Length | 8.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 601 |
| Product Name | ProFlex 601 Knee Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Compression |
| Manufacturer Part Number | 16555 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 601 Knee Compression Sleeves on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Breathable, supportive knit doesn't hinder your range of motion. Wear them under or over your clothes with their low-profile material. Easily slide compression sleeves over your knees for a snug fit. Silicone grip on thighs keeps the sleeves in place to avoid constant readjustment. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Large (XL) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |













