Ergodyne Proflex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve – 13″ – 14″ Knee Circumference – Black – Spandex, Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Support |
| Minimum Knee Circumference | 13" |
| Maximum Knee Circumference | 14" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pre-curve Design |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 600 |
| Product Name | ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16502 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 600 Single Knee Compression Sleeve on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Perforated neoprene and mesh crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Higher kneecap compression hugs the patella for enhanced support. Wear on either leg with its accommodating design. Wear under or over your clothes with its low-profile material. Easily slide sleeve over your knee for a snug fit. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Small (S) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne Proflex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve – 14″ – 15″ Knee Circumference – Black – Neoprene, Spandex
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Support |
| Minimum Knee Circumference | 14" |
| Maximum Knee Circumference | 15" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Air Dry |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 600 |
| Product Name | ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16503 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 600 Single Knee Compression Sleeve on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Perforated neoprene and mesh crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Higher kneecap compression hugs the patella for enhanced support. Wear on either leg with its accommodating design. Wear under or over your clothes with its low-profile material. Easily slide sleeve over your knee for a snug fit. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Medium (M) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne Proflex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve – 15″ – 16″ Knee Circumference – Black – Spandex, Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Support |
| Minimum Knee Circumference | 15" |
| Maximum Knee Circumference | 16" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Breathable |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 600 |
| Product Name | ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16504 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 600 Single Knee Compression Sleeve on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Perforated neoprene and mesh crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Higher kneecap compression hugs the patella for enhanced support. Wear on either leg with its accommodating design. Wear under or over your clothes with its low-profile material. Easily slide sleeve over your knee for a snug fit. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne Proflex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve – 16″ – 18″ Knee Circumference – Black – Neoprene, Spandex
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Support |
| Minimum Knee Circumference | 16" |
| Maximum Knee Circumference | 18" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Machine Wash |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 600 |
| Product Name | ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16505 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 600 Single Knee Compression Sleeve on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Perforated neoprene and mesh crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Higher kneecap compression hugs the patella for enhanced support. Wear on either leg with its accommodating design. Wear under or over your clothes with its low-profile material. Easily slide sleeve over your knee for a snug fit. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Large (XL) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne Proflex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve – Black – Spandex, Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Support |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Breathable |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 600 |
| Product Name | ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16506 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 600 Single Knee Compression Sleeve on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Perforated neoprene and mesh crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Higher kneecap compression hugs the patella for enhanced support. Wear on either leg with its accommodating design. Wear under or over your clothes with its low-profile material. Easily slide sleeve over your knee for a snug fit. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Extra Large (XXL) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |



















