Shax 6193 Vehicle Trailer Hitch Mount for Umbrella Trailer Hitch – Black
Login to View Prices
Shax 6193 Vehicle Trailer Hitch Mount for Umbrella, Trailer Hitch – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Vehicle Trailer Hitch Mount |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Width | 20" |
| Brand Name | Shax |
| Compatibility | <p>SHAX 6100 Lightweight Industrial Umbrella</p> |
| Length | 30" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6193 |
| Product Name | 6193 Umbrella Trailer Hitch Mount |
| Device Supported | Trailer Hitch |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 12993 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use the 6193 Umbrella Trailer Hitch Mount to easily transport Shax 6100 Lightweight Work Umbrella (not included) on your vehicle. Mount fits standard, 2" hitch receivers for a secure, safe hold while traveling far distances. Thumbscrew adds an extra layer of protection by keeping your umbrella pole attached to the mount. Powder-coated finish on mount pole provides a classic, simple look to your vehicle when transporting the umbrella. Coating also withstands rough conditions and enhances the mount's longevity. Attach mount to hitch with the allotted side holes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 8 lb |











