Shax 6097 Pop-Up Tent Sidewalls – 10ft X 20ft 3m X 6m
Login to View Prices
Shax 6097 Pop-up Tent Sidewalls – 10ft x 20ft / 3m x 6m
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tent Screen Wall |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Height | 6.9" |
| Brand Name | Shax |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6097 |
| Product Name | 6097 Pop-up Tent Sidewalls – 10ft x 20ft / 3m x 6m |
| Manufacturer Part Number | 12995 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use the 6097 Pop-Up Tent Sidewall – 10' x 20' on the Shax 6015 Tent (10' x 20') for extra protection from the sun, wind and rain. This detachable side panel is made with heavy-duty, 300D polyester and polyurethane coating for UV treatment to protect you from the sun and prevent heat-related illnesses. Reinforced corners provide long-lasting durability to withstand tough conditions. Securely attach the hook-and-loop attachment to the tent wall. Easily remove hook-and-loop feature for a quick and easy packing experience. Fluorescent color and silver coating increase visibility and safety while on jobsites or at events. Panel is tested and approved to CPAI-84 standard for flame-resistance.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb |







