Shax 6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft X 10ft 3m X 3m
Login to View Prices
Shax 6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft x 10ft / 3m x 3m – Canopy StyleLime – Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Plastic, Polyester, Polyurethane – Steel Frame
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Expedition Tent |
| Canopy Type | Pop-up Canopy |
| Total Tent Area | 100 Sq. ft. |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Square |
| Style | Canopy |
| Frame Material | Steel |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 1963-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | 1984-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Shax |
| Durability | Water Proof |
| Features | UV Protection |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6051 |
| Product Name | 6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft x 10ft / 3m x 3m |
| Manufacturer Part Number | 12951 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10' x 10' is a durable, instant shelter (100 square feet) providing fast, long-lasting relief from the sun, wind and rain. Powder-coated, steel frame and reinforced corners are built to withstand the elements. ABS plastic sliders on the adjustable legs are more durable and easier to adjust compared to other tents that have pushpins. Simply adjust legs to three different height ranges between 10' to 14'. Made with thick, 300D polyester and polyurethane coating, this tent is waterproof and UV-treated to withstand sun exposure and prevent heat-related illnesses. Double-vented top maximizes airflow. Interior, reflective coating and fluorescent color enhance visibility on jobsites or events for optimum protection. Wheel bag is included for easy storage and transport without removing canopy. Kit includes two sidewall panels to block the elements, two 40 Ib. weight bags to easily fill with sand or dirt, four steel ground stakes and four nylon ropes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft x 10ft / 3m x 3m</li> <li>2 x Tent sidewall panels</li> <li>2 x 40lb weight bags</li> <li>1 x Large storage bag</li> <li>4 x Heavy-duty ground stakes</li> <li>4 x Ropes</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |
Shax 6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft X 10ft 3m X 3m
Login to View Prices
Shax 6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft x 10ft / 3m x 3m – Canopy StyleBlue – Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Plastic, Polyester, Polyurethane – Steel Frame
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Expedition Tent |
| Canopy Type | Pop-up Canopy |
| Total Tent Area | 100 Sq. ft. |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Square |
| Style | Canopy |
| Frame Material | Steel |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 1963-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | 1984-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Shax |
| Durability | Water Proof |
| Features | UV Protection |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6051 |
| Product Name | 6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft x 10ft / 3m x 3m |
| Manufacturer Part Number | 12952 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent – 10' x 10' is a durable, instant shelter (100 square feet) providing fast, long-lasting relief from the sun, wind and rain. Powder-coated, steel frame and reinforced corners are built to withstand the elements. ABS plastic sliders on the adjustable legs are more durable and easier to adjust compared to other tents that have pushpins. Simply adjust legs to three different height ranges between 10' to 14'. Made with thick, 300D polyester and polyurethane coating, this tent is waterproof and UV-treated to withstand sun exposure and prevent heat-related illnesses. Double-vented top maximizes airflow. Interior, reflective coating increases visibility on jobsites or events. Wheel bag is included for easy storage and transport without removing canopy. Kit includes two sidewall panels to block the elements, two 40 Ib. weight bags to easily fill with sand or dirt, four steel ground stakes and four nylon ropes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>6051 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit – 10ft x 10ft / 3m x 3m</li> <li>2 x Tent sidewall panels</li> <li>2 x 40lb weight bags</li> <li>1 x Large storage bag</li> <li>4 x Heavy-duty ground stakes</li> <li>4 x Ropes</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |











