Squids 3797 Power Tool Bracket – Grinder Tool Trap – 6″ Width x 0.9″ Height x 3″ Length – 1 Each – Stainless – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 8 lb |
| Product Color | Stainless |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 0.9" |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3797 |
| Product Name | 3797 Power Tool Bracket – Grinder Tool Trap |
| Application/Usage | Angle Grinder |
| Manufacturer Part Number | 19797 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3797 Grinder Tool Trap Bracket creates a tool attachment point to tether-corded and cordless grinder power tools with a tool lanyard (not included). Tool bracket fastens to the open screw port on grinders and directionally pushes the lanyard away from the grinder's wheel. Stainless steel material is corrosion-resistant to withstand weathering. Bracket can be flipped to either side of the tool for left-handed and right-handed workers. Set includes a bracket, two fasteners with locking washers and one product label. Stainless steel M8 and M10 hex head bolts hold up to 8 lb. Bracket and fasteners fit angle grinders, similar tools and other equipment with screw ports that fit M8 and M10 fasteners such as cameras. Bracket meets the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Material Details | <ul><li>Stainless Steel – Bracket</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>3797 Power Tool Bracket – Grinder Tool Trap</li> <li>1 x Bracket connection point</li> <li>2 x Fasteners</li> <li>Locking washers</li> <li>1 x Product label</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |











