Squids 3166 Coil Tool Lanyard with Dual Carabiners – 2lbs 09kg
Login to View Prices
Squids 3166 Coil Tool Lanyard with Dual Carabiners – 2lbs / 0.9kg – 6 / Carton – 2 lb Load Capacity – Carabiner Attachment – 1.5″ Height x 4″ Width x 48″ Length – Black – Aluminum, Plastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA 121-2018 |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3166 |
| Product Name | 3166 Coil Tool Lanyard with Dual Carabiners – 2lbs / 0.9kg |
| Manufacturer Part Number | 19162 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Coiled Tool Lanyards with Carabiners securely tether hand tools, hard hats and other small gear to prevent dropped objects while working at heights. Lanyards feature manual-locking, screwgate, aluminum carabiners to connect to captive holes or retrofit attachment points. Carabiners securely attach to tools and anchor points such as belt loops or D-rings. Low-profile coil stays out of your way to reduce snag and tangle hazards. Lanyards are tested and approved to ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They feature a 2:1 safety factor to prevent tools up to 2 lb. from falling. Lanyards are ideal when working in industries such as construction, telecommunication, oil/gas, power generation, utilities, wind, manufacturing, municipalities and scaffolding. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |









