Squids 3148 Tool Lanyard – Xl Locking Carabiner Loop 80lbs 36kg
Login to View Prices
Squids 3148 Tool Lanyard – XL Locking Carabiner + Loop, 80lbs / 36kg – 1 Each – 80 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 2″ Height x 12″ Width x 76″ Length – Orange – Nylon Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Nylon Webbing |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 1976-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3148 |
| Product Name | 3148 Tool Lanyard – XL Locking Carabiner + Loop, 80lbs / 36kg |
| Manufacturer Part Number | 19148 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tool Lanyard with loop features an extra-large locking carabiner on one end and a durable, treaded loop on the other end to tether large tools. Aluminum, heavy-duty, double-locking carabiner easily attaches to big drills, heavy crowbars or handrails. Lanyard is designed to attach to the structure instead of the worker for a fixed anchor point. Nonshock-absorbing webbing provides long-lasting, safe protection for heavier tools. Single-length construction eliminates weak points. Convenient, treaded loop grips the tool when attached for nonslip control. Double-action locking carabiners with captive eye better predicts load direction for maximum security. Heavy-gauge, nylon stitching adds strength and durability in harsh work environments. Lanyard is third-party certified with a 2:1 safety factor to hold a maximum capacity of 80 lb. It meets ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |











