GloWear 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8250-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 21419 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8250Z Hi-Vis Surveyors Vest is made with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable polyester mesh back (3.3 oz). Vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Dual mic tabs provide convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
GloWear 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – Small/Medium Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8250-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 21413 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8250Z Hi-Vis Surveyors Vest is made with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable polyester mesh back (3.3 oz). Vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Dual mic tabs provide convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
GloWear 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – Large/Extra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8250-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 21415 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8250Z Hi-Vis Surveyors Vest is made with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable polyester mesh back (3.3 oz). Vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Dual mic tabs provide convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
GloWear 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 2-Xtra Large/3-Xtra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8250-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 21417 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8250Z Hi-Vis Surveyors Vest is made with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable polyester mesh back (3.3 oz). Vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Dual mic tabs provide convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
GloWear 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – Small/Medium Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8250-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 21423 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8250Z Hi-Vis Surveyors Vest is made with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable polyester mesh back (3.3 oz). Vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Dual mic tabs provide convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
GloWear 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Poly, Mesh – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8250-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8250Z Type R Class 2 Surveyors Vest |
| Manufacturer Part Number | 21429 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8250Z Hi-Vis Surveyors Vest is made with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable polyester mesh back (3.3 oz). Vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Dual mic tabs provide convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |





















