GloWear 8220Z Type R Class 2 Standard Mesh Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Mesh Fabric, Polyester Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8220-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8220Z Type R Class 2 Standard Mesh Vest |
| Manufacturer Part Number | 21119 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester mesh (3.3 oz), the 8220Z Hi-Vis Mesh Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the zipper closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
GloWear 8220Z Type R Class 2 Standard Mesh Vest – Pocket, Mic Tab, Reflective – 4-Xtra Large/5-Xtra Large Size – Zipper Closure – Mesh Fabric, Polyester Mesh – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8220-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 8220Z Type R Class 2 Standard Mesh Vest |
| Manufacturer Part Number | 21129 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester mesh (3.3 oz), the 8220Z Hi-Vis Mesh Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the zipper closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |













