GloWear 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – Pocket, Reflective – Medium/Large Size – Polyester – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Medium/Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8140BA |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Manufacturer Part Number | 27014 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
GloWear 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – Pocket, Reflective – Xtra Large/2-Xtra Large Size – Polyester – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Xtra Large/2-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8140BA |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Manufacturer Part Number | 27015 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
GloWear 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – Pocket, Reflective – 3-Xtra Large Plus Size – Polyester – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 3-Xtra Large Plus |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8140BA |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Manufacturer Part Number | 27016 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
GloWear 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – Pocket, Reflective – Medium/Large Size – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Medium/Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8140BA |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Manufacturer Part Number | 27017 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
GloWear 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – Pocket, Reflective – Xtra Large/2-Xtra Large Size – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | Xtra Large/2-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8140BA |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Manufacturer Part Number | 27018 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
GloWear 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash – Pocket, Reflective – 3-Xtra Large Plus Size – Polyester – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Size Standard | 3-Xtra Large Plus |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Features | Reflective |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8140BA |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Manufacturer Part Number | 27019 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |





















