GloWear 8010HL Non-Certified Economy Vest – Hook & Loop Closure – Polyester Mesh – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Hook & Loop |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8010HL |
| Product Name | 8010HL Non-Certified Economy Vest |
| Manufacturer Part Number | 20010 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Economy-sized 8010HL Non-Certified Hi-Vis Safety Vest provides basic protection in poor light conditions. Fluorescent colors enhance visibility in difficult working conditions. Lightweight, mesh fabric exemplifies the vest's breathability and doesn't restrain your movements. Easily take on and off with hook-and-loop closures located on either side of the vest.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
GloWear 8010HL Non-Certified Economy Vest – Hook & Loop Closure – Polyester Mesh – Lime – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Vest |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Closure | Hook & Loop |
| Height | 15.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8010HL |
| Product Name | 8010HL Non-Certified Economy Vest |
| Manufacturer Part Number | 20020 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Economy-sized 8010HL Non-Certified Hi-Vis Safety Vest provides basic protection in poor light conditions. Fluorescent colors enhance visibility in difficult working conditions. Lightweight, mesh fabric exemplifies the vest's breathability and doesn't restrain your movements. Easily take on and off with hook-and-loop closures located on either side of the vest.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 4 oz |













