GloWear 8004 HI-Vis Seat Belt Cover – 3″ Width x 0.5″ Height x 18.5″ Length – 6 / Carton – Orange – Polyester
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Seat Belt Cover |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 0.5" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Length | 18.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8004 |
| Product Name | 8004 HI-Vis Seat Belt Cover |
| Application/Usage | Seat Belt |
| Manufacturer Part Number | 29041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed with ANSI 107-approved fluorescent polyester, 8004 Hi-Vis Seat Belt Covers enhance visibility in low-light conditions. The 2" reflective tape adds an extra level of visibility. Covers highlight whether a driver is complying with the machinery's seat belt requirements from outside the vehicle. They fit standard-width seat belts. Simply attach or remove the covers with the hook-and-loop closure.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
GloWear 8004 HI-Vis Seat Belt Cover – 3″ Width x 0.5″ Height x 18.5″ Length – 6 / Carton – Lime – Polyester
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Seat Belt Cover |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 0.5" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | GloWear |
| Length | 18.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8004 |
| Product Name | 8004 HI-Vis Seat Belt Cover |
| Application/Usage | Seat Belt |
| Manufacturer Part Number | 29043 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed with ANSI 107-approved fluorescent polyester, 8004 Hi-Vis Seat Belt Covers enhance visibility in low-light conditions. The 2" reflective tape adds an extra level of visibility. Covers highlight whether a driver is complying with the machinery's seat belt requirements from outside the vehicle. They fit standard-width seat belts. Simply attach or remove the covers with the hook-and-loop closure.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |











