Chill-Its 8001 Arm/Leg Band – 12 / Carton – Small (S)/Medium (M) – 0.3″ Height x 2″ Width x 6.5″ Length – Orange – Elastic, Knit
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Arm/Leg Band |
| Strap Size | Small (S)/Medium (M) |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Knit |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.3" |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ANSI</p> |
| Brand Name | Chill-Its |
| Length | 6.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 8001 |
| Product Name | 8001 Arm/Leg Band |
| Manufacturer Part Number | 29011 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of knit elastic, 8001 Arm/Leg Bands are a convenient yet simple way of wearing high-visibility clothing. These bands are ANSI-compliant with their 3M Scotchlite reflective tape. Reflective color and tape keep you safe and seen in dark lighting. These bands are 2" wide and provide safety without having to wear more reflective clothing. Button-snap closures are easy to remove yet is securely closed when wearing. Effortlessly adjust sizing and comfort with the two-button closure. Machine-wash to quickly rewear.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |











