Ergodyne ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves – Small Size – Black – Shock Resistant, Impact Resistant, Breathable, Knitted, Reinforced Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Anti-Vibration, Padded Palm – 1 – 1.50″ Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.25" |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded Palm |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9001 |
| Product Name | ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17772 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9001 Full-Finger Impact Gloves while using vibrating tools. Key areas on these gloves have segmented, AVC palm padding to reduce shock and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad and reinforced thumb saddle provide extra protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit and breathable spandex create a cozy feel without restricting movement or causing excessive clamminess. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves – Medium Size – Black – Shock Resistant, Impact Resistant, Breathable, Knitted, Reinforced Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Anti-Vibration, Padded Palm – 1 – 1.50″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded Palm |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9001 |
| Product Name | ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17773 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9001 Full-Finger Impact Gloves while using vibrating tools. Key areas on these gloves have segmented, AVC palm padding to reduce shock and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad and reinforced thumb saddle provide extra protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit and breathable spandex create a cozy feel without restricting movement or causing excessive clamminess. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves – Large Size – Black – Shock Resistant, Impact Resistant, Breathable, Knitted, Reinforced Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Anti-Vibration, Padded Palm – 1 – 1.50″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded Palm |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9001 |
| Product Name | ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17774 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9001 Full-Finger Impact Gloves while using vibrating tools. Key areas on these gloves have segmented, AVC palm padding to reduce shock and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad and reinforced thumb saddle provide extra protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit and breathable spandex create a cozy feel without restricting movement or causing excessive clamminess. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves – Extra Large Size – Black – Shock Resistant, Impact Resistant, Breathable, Knitted, Reinforced Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Anti-Vibration, Padded Palm – 1 – 1.50″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 5.25" |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded Palm |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9001 |
| Product Name | ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17775 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9001 Full-Finger Impact Gloves while using vibrating tools. Key areas on these gloves have segmented, AVC palm padding to reduce shock and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad and reinforced thumb saddle provide extra protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit and breathable spandex create a cozy feel without restricting movement or causing excessive clamminess. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves – XXL Size – Black – Shock Resistant, Impact Resistant, Breathable, Knitted, Reinforced Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Anti-Vibration, Padded Palm – 1 – 1.50″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 5.50" |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded Palm |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9001 |
| Product Name | ProFlex 9001 Full-Finger Impact Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17776 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9001 Full-Finger Impact Gloves while using vibrating tools. Key areas on these gloves have segmented, AVC palm padding to reduce shock and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad and reinforced thumb saddle provide extra protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit and breathable spandex create a cozy feel without restricting movement or causing excessive clamminess. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















