Arsenal 5976 Hoist Bucket with Swiveling Carabiner – Extra Large Size – 99.21 lb Capacity – Gray – Nylon, Synthetic Leather, Tarpaulin, Leather, Nickel Plated – 1Each – Multipurpose
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Bag |
| Closure Type | Zipper |
| Size Standard | Extra Large |
| Product Color | Gray |
| Bag Height | 20" |
| Roll Diameter | 16" |
| Product Material | Nickel Plated |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Arsenal |
| Features | Swiveling Carabiner |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 15976 |
| Product Name | 5976 Hoist Bucket with Swiveling Carabiner |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 15976 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>5976 Hoist Bucket with Swiveling Carabiner and Zipper Top hoists tools and equipment while working at heights for construction. Double-action swiveling carabiner lets bucket sway without tangling. Captive eye mechanism provides lock support so the bucket will not cause tension to the handle or carabiner. Zipper creates a tool bag element that safely stores equipment while also granting easy access to content when needed. Made primarily of 1200D nylon with a 840D nylon zippered top and synthetic leather bottom, this bucket can withstand rigorous work. Plastic-molded top ring provides in/out access to look inside and grab equipment. Extra-large size provides more space for storage. Patented, nickel-plated, storm drain increases ventilation. Interior pocket supplies separate compartment for bucket content. Bucket has been tested and approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Weight Capacity | 99.21 lb |












