Skullerz Vali Anti-Fog Inoutdoor Lens Matte Frameless Safety Glasses Sunglasses
Login to View Prices
Skullerz VALI Anti-Fog In/Outdoor Lens Matte Frameless Safety Glasses / Sunglasses – Recommended for: Indoor/Outdoor – Anti-fog, Anti-scratch, UV Resistant, Lightweight, Impact Resistant, Non-Slip Temple, Rubber Tipped Temples, Frameless – Eye Protection – Matte Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Product Color | Matte Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2.3" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Skullerz |
| Features | Frameless |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | VALI |
| Product Name | VALI Anti-Fog In/Outdoor Lens Matte Frameless Safety Glasses / Sunglasses |
| Protection Type | Eye |
| Application/Usage | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 59283 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | These lightweight, stylish, VALI Anti-Fog In/Outdoor Lens Safety Glasses feature tough, scratch-resistant lenses that filter 99.9 percent of harmful UVA, UVB and UVC rays. Soft, rubber temples and overmolded rubber ends enhance grip for a nonslip fit. Contoured nose bridge offers a comfortable fit for all-day wear. Frameless design maximizes your field of vision. Anti-fog glasses with Fog-Off treatment won't wash off or wear off for fog-free viewing no matter what you're doing. Lenses won't fog up while wearing a dust mask. Glasses are perfect for indoor, nighttime, hazy or cloudy conditions. They're tested and approved by ANSI Z87.1 plus for High Velocity Impact Protection. Glasses also meet CSA Z94.3 and EN166 impact-resistant requirements. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |









