Skullerz Vali Anti-Fog Clear Lens Matte Frameless Safety Glasses Sunglasses
Login to View Prices
Skullerz VALI Anti-Fog Clear Lens Matte Frameless Safety Glasses / Sunglasses – Anti-fog, Anti-scratch, UV Resistant, Lightweight, Impact Resistant, Non-Slip Temple, Rubber Tipped Temples, Frameless – Eye Protection – Matte Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Clear |
| Product Color | Matte Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2.3" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Skullerz |
| Features | Frameless |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | VALI |
| Product Name | VALI Anti-Fog Clear Lens Matte Frameless Safety Glasses / Sunglasses |
| Protection Type | Eye |
| Manufacturer Part Number | 59203 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | These lightweight, stylish, VALI Anti-Fog Clear Lens Safety Glasses feature tough, scratch-resistant lenses that filter 99.9 percent of harmful UVA, UVB and UVC rays. Soft, rubber temples and overmolded rubber ends enhance grip for a nonslip fit. Contoured nose bridge offers a comfortable fit for all-day wear. Frameless design maximizes your field of vision. Anti-fog glasses with Fog-Off treatment won't wash off or wear off for fog-free viewing no matter what you're doing. Lenses won't fog up while wearing a dust mask. Glasses are perfect for indoor, low-light or nighttime conditions. They're tested and approved by ANSI Z87.1 plus for High Velocity Impact Protection. Glasses also meet CSA Z94.3 and EN166 impact-resistant requirements. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |











