Skullerz THOR Clear Lens Matte Gray Safety Glasses – Durable, Bendable Frame, Flexible Frame, Break Resistant, Non-Slip Temple, Rubber Tipped Temples, Slip Resistant, Anti-scratch, UV Resistant, Polarized, Anti-glare, … – Eye Protection – Matte Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Clear |
| Product Color | Matte Gray |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.9" |
| Brand Name | Skullerz |
| Features | Sweat Resistant |
| Length | 5.9" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | THOR |
| Product Name | THOR Clear Lens Matte Gray Safety Glasses |
| Protection Type | Eye |
| Manufacturer Part Number | 51100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Thor Clear Lens Safety Glasses feature tough, scratch-resistant lenses that filter 99.9 percent of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep your eyes protected from the sun. Sleek, blade-style design provides a sporty look. Durable frames bend and flex without breaking. Sweat-resistant, flexible rubber temples and nonslip nose offer a comfortable fit for all-day wear. Impact-resistant glasses are tested and approved by ANSI Z87.1 plus for High Velocity Impact Protection and meet CSA Z94.3 requirements. They're also MIL-PRF 32432 approved for ballistic impact by withstanding a steel projectile shot from 660' away at 201m per second. |
| Material Details | <p>Nylon Frame</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |











