Skullerz Baldr Foam Gasket Insert – 2.5″ Width x 1″ Height x 5.5″ Length – 1 Each – Black – Foam, Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Goggle Gasket Insert |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.5" |
| Brand Name | Skullerz |
| Compatibility | Baldr safety glasses |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Name | Baldr Foam Gasket Insert |
| Application/Usage | Glass |
| Manufacturer Part Number | 57991 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Protect your eyes from debris and dirt by wearing this Eyewear Foam Gasket Insert. It easily snaps into place at the corners of your Baldr glasses. Simply remove insert when it is no longer needed or needs cleaning. Use gasket by itself or with elastic retainer strap (included) for maximum support. Gasket insert only fits on Baldr eyewear. |
| Material Details | <ul><li>Foam – Gasket</li><li>Elastic – Strap</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |











