Skullerz BALDR In/Outdoor Lens Safety Glasses – Recommended for: Indoor/Outdoor – Anti-fog, Impact Resistant, Anti-scratch, UV Resistant, Durable, Bendable Frame, Flexible Frame, Break Resistant, Non-Slip Temple, Rubber Tipped Temples, Sweat Resistant, … – Eye Protection – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2.3" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Skullerz |
| Features | Shatter Resistant Lens |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | BALDR |
| Product Name | BALDR In/Outdoor Lens Safety Glasses |
| Protection Type | Eye |
| Application/Usage | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 57080 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | These Baldr In/Outdoor Safety Glasses feature tough, scratch-resistant lenses that filter 99.9 percent of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep your eyes safe in the sun. Durable frames bend and flex without breaking. Nonslip rubber temples keep the glasses secure and resist sweat. Removable, foam gasket insert (not included) prevents dirt and debris getting in your eyes. Use glasses indoors, outdoors, at night or in hazy or cloudy conditions. Safety glasses are tested to ANSI Z87.1-plus High-Velocity Impact Protection and meet optical requirements. They're also tested to MIL-PRF-32432 Ballistic Fragmentation, Class 1 – the U.S. Military Combat Eye Protection System Performance Specification for eyewear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |











