Safco Safco Medina Deluxe Task Chair – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 18" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Arm Material | Urethane |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Depth Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Arm Style | T-bar |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 26" |
| Depth | 26" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Multi-tilt |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 6830STBL |
| Product Name | Safco Medina Deluxe Task Chair |
| Product Line | Medina |
| Application/Usage | Conference Room |
| Manufacturer Part Number | 6830STBL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Medina Deluxe Task Chair offers all the supportive features you need to enhance well-being at work or home office. Medina blends timeless style with ergonomic features to boost productivity everywhere your work happens. Simple, integrated adjustments make personalized comfort a breeze. Side tension knob means no more reaching under your seat while a seat slide control up to 2" lets you achieve the perfect seat depth. Lean back without your feet having to leave the floor with its smooth, synchro-tilt mechanism. Breathable mesh back combined with upholstered seat delivers all-day comfort. Task chair also includes adjustable lumbar and armrests, pneumatic seat-height adjustment from 18" to 22", and five-star base. Capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 32 lb |












