Tatco Slimline Traffic Cones – 1 Each – 10.8″ Width x 28″ Height – Cone Shape – Reflective, Flexible, Long Lasting – Polyvinyl Chloride (PVC) – Orange, Silver
Additional information
| Brand | Tatco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Traffic Cone |
| Base Color | Black |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 10.8" |
| Certifications & Standards | MUTCD |
| Brand Name | Tatco |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Tatco Products, Inc |
| Product Name | Slimline Traffic Cones |
| Application/Usage | Traffic |
| Manufacturer Part Number | 35500 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Aerodynamic, slim-line traffic cones feature two reflective, horizontal strips for maximum visibility. 3M high-intensity reflective collar meets MUTCD standards for nighttime use. Tight-gripping black base helps keep them upright and cautioning passersby. Slim shape saves space on smaller trucks and pickups. Ergonomically designed top eases separation of stacked cones. These 28" high traffic cones are made of semi-flexible PVC for lasting use. Base measures 10-3/4" x 10-3/4".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













