Ergodyne ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace – 25″ – 30″ Waist Size – Black – Nylon Jersey, Rubber
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Back Support Brace |
| Minimum Waist Size | 25" |
| Maximum Waist Size | 30" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Cam Buckle Closure |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 1505 |
| Product Name | ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Weightlifting |
| Manufacturer Part Number | 11491 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a flexible, soft foam core, ProFlex 1505 Low-Profile Weight Lifters Back Support Brace provides support when you're lifting. At 6-1/2" high, the low-profile, tapered design allows superior mobility. Back support is made with nylon jersey body fabric and cam-buckle closure system that is easy to use. Rubber track webbing prevents riding up for a secure fit. Back support fits waists from 25" to 30".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Small (S) |
Ergodyne ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace – 30″ – 34″ Waist Size – Black – Nylon Jersey, Rubber
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Back Support Brace |
| Minimum Waist Size | 30" |
| Maximum Waist Size | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Low Profile Design |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 1505 |
| Product Name | ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Weightlifting |
| Manufacturer Part Number | 11492 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a flexible, soft foam core, ProFlex 1505 Low-Profile Weight Lifters Back Support Brace provides support when you're lifting. At 6-1/2" high, the low-profile, tapered design allows superior mobility. Back support is made with nylon jersey body fabric and cam-buckle closure system that is easy to use. Rubber track webbing prevents riding up for a secure fit. Back support fits waists from 30" to 34".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Medium (M) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 11.84 oz |
Ergodyne ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace – 34″ – 38″ Waist Size – Black – Nylon Jersey, Rubber, Foam
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Back Support Brace |
| Minimum Waist Size | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Waist Size | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Recommended For | Warehouse Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Secure Fit |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 1505 |
| Product Name | ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Freight |
| Manufacturer Part Number | 11493 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a flexible, soft foam core, ProFlex 1505 Low-Profile Weight Lifters Back Support Brace provides support when you're lifting. At 6-1/2" high, the low-profile, tapered design allows superior mobility. Back support is made with nylon jersey body fabric and cam-buckle closure system that is easy to use. Rubber track webbing prevents riding up for a secure fit. Back support fits waists from 34" to 38".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
Ergodyne ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace – 38″ – 42″ Waist Size – Black – Nylon Jersey, Rubber, Foam
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Back Support Brace |
| Minimum Waist Size | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Waist Size | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Recommended For | Warehouse Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Secure Fit |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 1505 |
| Product Name | ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Freight |
| Manufacturer Part Number | 11494 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a flexible, soft foam core, ProFlex 1505 Low-Profile Weight Lifters Back Support Brace provides support when you're lifting. At 6-1/2" high, the low-profile, tapered design allows superior mobility. Back support is made with nylon jersey body fabric and cam-buckle closure system that is easy to use. Rubber track webbing prevents riding up for a secure fit. Back support fits waists from 38" to 42".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
Ergodyne ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace – 42″ – 46″ Waist Size – Black – Nylon Jersey, Rubber
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Back Support Brace |
| Minimum Waist Size | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Waist Size | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Recommended For | Warehouse Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Width | 6.3" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Soft |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 1505 |
| Product Name | ProFlex 1505 Weight Lifter Support Brace |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Weightlifting |
| Manufacturer Part Number | 11495 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a flexible, soft foam core, ProFlex 1505 Low-Profile Weight Lifters Back Support Brace provides support when you're lifting. At 6-1/2" high, the low-profile, tapered design allows superior mobility. Back support is made with nylon jersey body fabric and cam-buckle closure system that is easy to use. Rubber track webbing prevents riding up for a secure fit. Back support fits waists from 42" to 46'.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Extra Large (XXL) |
| Limited Warranty | Lifetime |





















