Holland Bar Stools Bar Stool Misha Swivel Stool – Black High Density Foam (HDF), Hardwood, Vinyl, Fabric Seat – Maple Powder Coated Steel, Polyester Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Holland Bar Stools Co. |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Seat Color | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Feature | Cushioned |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Polyester |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Frame Color | Maple |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Holland Bar Stools |
| Features | Breathable |
| Length | 19" |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
| Product Name | Bar Stool Misha Swivel Stool |
| Application/Usage | Dining |
| Manufacturer Part Number | 80230BWBLK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Misha Stool is made from commercial-quality steel that's strong and durable, and is powder-coated to ensure a long-lasting, rich finish. Underneath the cushion seat is 2-1/2" of highly dense foam to provide maximum support. Footring reduces leg fatigue for a comfortable sitting experience. Framework is sturdy and uses only solid mig welds, ensuring the integrity of the structure. Stool supports up to 500 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
Holland Bar Stools Bar Stool Misha Swivel Stool – Black High Density Foam (HDF), Hardwood, Vinyl, Fabric Seat – Maple Powder Coated Steel, Polyester Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Holland Bar Stools Co. |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Seat Color | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Feature | Cushioned |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Polyester |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Frame Color | Maple |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Holland Bar Stools |
| Features | Breathable |
| Length | 19" |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
| Product Name | Bar Stool Misha Swivel Stool |
| Application/Usage | Dining |
| Manufacturer Part Number | 80230BWBLK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Misha Stool is made from commercial-quality steel that's strong and durable, and is powder-coated to ensure a long-lasting, rich finish. Underneath the cushion seat is 2-1/2" of highly dense foam to provide maximum support. Footring reduces leg fatigue for a comfortable sitting experience. Framework is sturdy and uses only solid mig welds, ensuring the integrity of the structure. Stool supports up to 500 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 20 lb |









