Novus Clu Duo 9902019000 Mounting Arm for Monitor – Silver
Login to View Prices
Novus CLU Duo 990+2019+000 Mounting Arm for Monitor – Silver – 1 Display(s) Supported – 15 lb Load Capacity – 75 x 100 – 1
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 75 x 100 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 20.9" |
| Width | 5.1" |
| Product Series | CLU |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Brand Name | Novus |
| Features | 180°, Swivel |
| Length | 18.5" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 990+2019+000 |
| Product Name | Clu II c Table Mount Monitor Arm |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | CLU Duo |
| Manufacturer Part Number | 990+2019+000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Novus CLU II is designed with a taller, longer profile to elevate a larger monitor into a comfortable viewing position. It features a space-saving design that neatly tucks behind the monitor, smoothly moves with a gas spring for ergonomic adjustments, and hides cables for a clean look. German-engineered with aluminum construction for durability, this monitor arm installs quickly with a three-in-one mount that includes an edge clamp, drilling screw and grommet options. Quick Release connection makes it easy to relocate or upgrade monitors. Monitor arm enhances physical comfort and improves ergonomics with custom-fit adjustability. Smooth joint movement allows easy changes in distance, angle and monitor orientation. Weight capacity is 15 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066848377.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>CLU II Monitor Arm</li> <li>CLU 3-in-1 Mount</li> <li>QuickRelease Monitor Mount</li> <li>Cable Clips</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 4.87 lb |
Novus Clu Duo 9902019000 Mounting Arm for Monitor – Silver
Login to View Prices
Novus CLU Duo 990+2019+000 Mounting Arm for Monitor – Silver – 1 Display(s) Supported – 15 lb Load Capacity – 75 x 100 – 1
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 75 x 100 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 20.9" |
| Width | 5.1" |
| Product Series | CLU |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Brand Name | Novus |
| Features | 180°, Swivel |
| Length | 18.5" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 990+2019+000 |
| Product Name | Clu II c Table Mount Monitor Arm |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | CLU Duo |
| Manufacturer Part Number | 990+2019+000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Novus CLU II is designed with a taller, longer profile to elevate a larger monitor into a comfortable viewing position. It features a space-saving design that neatly tucks behind the monitor, smoothly moves with a gas spring for ergonomic adjustments, and hides cables for a clean look. German-engineered with aluminum construction for durability, this monitor arm installs quickly with a three-in-one mount that includes an edge clamp, drilling screw and grommet options. Quick Release connection makes it easy to relocate or upgrade monitors. Monitor arm enhances physical comfort and improves ergonomics with custom-fit adjustability. Smooth joint movement allows easy changes in distance, angle and monitor orientation. Weight capacity is 15 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066848377.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>CLU II Monitor Arm</li> <li>CLU 3-in-1 Mount</li> <li>QuickRelease Monitor Mount</li> <li>Cable Clips</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 4.87 lb |

















