Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set
Login to View Prices
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR30SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel, double-shaft and frame, heavy-duty nylon strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set
Login to View Prices
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 26" |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR31SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel double shaft and frame, coated strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set
Login to View Prices
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR30SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel, double-shaft and frame, heavy-duty nylon strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set
Login to View Prices
Champion Sports Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 26" |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Twin Shaft Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR31SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel double shaft and frame, coated strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |








