Champion Sports FitPro Ball Chair – Plastic Frame – Four-legged Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Chair/Seat Type | Exercise Ball Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Rolling | Yes |
| Locking Casters | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Plastic |
| Height | 31" |
| Width | 22" |
| Depth | 22" |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | FitPro Ball Chair |
| Product Line | FitPro |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | BCHX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed as an alternative to traditional office chairs, the FitPro Ball Chair provides ergonomic benefits by using your abdominal muscles to balance you while sitting and working. Strengthen your core and improve posture, all while providing lumbar support to your back using the FitPro Ball Chair. Durable plastic frame is sure to withstand regular use while the compact, lightweight design and wheels make it easy to transport. This set includes the ball and hand pump, ensuring you have everything you need to make the switch from regular office chairs to exercise ball chairs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Fit Pro Ball Chair</li> <li>BRT53 Ball</li> <li>Hand Pump</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 15 lb |
Champion Sports FitPro Ball Chair – Plastic Frame – Four-legged Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Chair/Seat Type | Exercise Ball Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Rolling | Yes |
| Locking Casters | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Casters | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Plastic |
| Height | 31" |
| Width | 22" |
| Depth | 22" |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | FitPro Ball Chair |
| Product Line | FitPro |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | BCHX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed as an alternative to traditional office chairs, the FitPro Ball Chair provides ergonomic benefits by using your abdominal muscles to balance you while sitting and working. Strengthen your core and improve posture, all while providing lumbar support to your back using the FitPro Ball Chair. Durable plastic frame is sure to withstand regular use while the compact, lightweight design and wheels make it easy to transport. This set includes the ball and hand pump, ensuring you have everything you need to make the switch from regular office chairs to exercise ball chairs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Fit Pro Ball Chair</li> <li>BRT53 Ball</li> <li>Hand Pump</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 15 lb |










