Champion Sports Field Marking Paint White – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Spray Paint |
| Paint Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Lead-free |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Field Marking Paint White |
| Manufacturer Part Number | FMP2W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Field Marking Paint aerosol delivers a single-coat coverage of quick-drying, crisp lines onto the playing field. Unique aerosol tip was made for all striping machines, but also manual hand output as well. Make fast-drying vibrant and sharp 4" wide stripes on all natural playing surfaces. Very low VOC level (compliant) is safe on grass. It will not stain uniforms. Paint was manufactured to last until 135 yards of stripe. The Field Marking Paint is nonclogging and water-resistant. It contains no CFCs, VMP Naptha or acetone.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.66 oz |
Champion Sports Field Marking Paint White – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Spray Paint |
| Paint Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Lead-free |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Field Marking Paint White |
| Manufacturer Part Number | FMP2W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Field Marking Paint aerosol delivers a single-coat coverage of quick-drying, crisp lines onto the playing field. Unique aerosol tip was made for all striping machines, but also manual hand output as well. Make fast-drying vibrant and sharp 4" wide stripes on all natural playing surfaces. Very low VOC level (compliant) is safe on grass. It will not stain uniforms. Paint was manufactured to last until 135 yards of stripe. The Field Marking Paint is nonclogging and water-resistant. It contains no CFCs, VMP Naptha or acetone.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.66 oz |







