Weiman Stainless Steel Cleaner/Polish – Aerosol – 17 oz (1.06 lb) – 1 Each – Clear
Additional information
| Brand | Weiman Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Surface Polish |
| Cleaner Weight | 17 oz (1.06 lb) |
| Directions/Instructions | <p>Shake well before using.</p> <ul> <li>Spray directly onto surface</li> <li>Wipe in the direction of the natural metal grain using a clean, soft cloth</li> <li>Buff with a dry cloth to achieve a brilliant shine</li> </ul> |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Sodium Benzoate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Aerosol |
| Brand Name | Weiman |
| Features | pH Neutral |
| Manufacturer | Weiman Products, LLC |
| Product Name | Stainless Steel Cleaner/Polish |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 49A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stainless Steel Cleaner and Polish provides a brilliant, streak-free shine without any hard rubbing to effortlessly clean your stainless steel appliances. In addition to cleaning and polishing, its multipurpose formula also protects surfaces by leaving a shiny, protective barrier that resists fingerprints and repels dust and dirt. Aerosol spray dispenses the cleaner accurately onto surfaces to prevent wasteful use. Stainless steel cleaner and polish is perfect for cleaning refrigerators, dishwashers, ovens, stoves and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Smudge Remover |
Weiman Stainless Steel Cleaner/Polish – Aerosol – 17 oz (1.06 lb) – 6 / Carton – Clear
Additional information
| Brand | Weiman Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Surface Polish |
| Cleaner Weight | 17 oz (1.06 lb) |
| Directions/Instructions | <p>Shake well before using.</p> <ul> <li>Spray directly onto surface</li> <li>Wipe in the direction of the natural metal grain using a clean, soft cloth</li> <li>Buff with a dry cloth to achieve a brilliant shine</li> </ul> |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Sodium Benzoate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Aerosol |
| Brand Name | Weiman |
| Features | pH Neutral |
| Manufacturer | Weiman Products, LLC |
| Product Name | Stainless Steel Cleaner/Polish |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 49ACT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stainless Steel Cleaner and Polish provides a brilliant, streak-free shine without any hard rubbing to effortlessly clean your stainless steel appliances. In addition to cleaning and polishing, its multipurpose formula also protects surfaces by leaving a shiny, protective barrier that resists fingerprints and repels dust and dirt. Aerosol spray dispenses the cleaner accurately onto surfaces to prevent wasteful use. Stainless steel cleaner and polish is perfect for cleaning refrigerators, dishwashers, ovens, stoves and more.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Smudge Remover |
















