Virco Zuma ZU415 Stack Chair – Chrome Frame17.38″ x 16.5″ x 27″ – Plastic Navy Seat
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Plastic |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 15" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 26.9" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 16.5" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Virco |
| Features | Non-marring Floor Glide |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | ZU415 |
| Product Name | Zuma ZU415 Stack Chair |
| Product Line | Zuma |
| Manufacturer Part Number | ZU415BLU51 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Zuma Stack Chairs offer ergonomic support, playful style and durable construction. Four-leg chairs feature tubular steel frames that support one-piece, molded, polypropylene shell. The 15" seat height is perfect for first-grade to fourth-grade students. Chairs stack up to six high for space-saving storage. Built-in handle makes portability effortless. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Limited Warranty | 12 Year |









