Virco Classic 9018 Stack Chair – Chrome Frame18.75″ x 21.5″ x 30.62″ – Plastic Navy Seat
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Plastic |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 30.6" |
| Width | 18.8" |
| Depth | 21.5" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 9000 Classic |
| Brand Name | Virco |
| Features | Stackable |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | 9018 |
| Product Name | Classic 9018 Stack Chair |
| Product Line | Classic |
| Manufacturer Part Number | 9018C51 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 9000 Series Stack Chair is the perfect classroom chair that will last year after year. Chair is constructed from durable, long-lasting, injection-molded polyethylene. The 18" seat height meets your smaller student's sitting needs. Tubular steel frame and one-piece, molded shell enhance stability. Four-leg chairs stack up to six high for space-saving storage. Iconic, classic look complements any classroom style. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 12 Year |











