Virco Classic 9012 Stack Chair – Chrome Frame14.62″ x 15″ x 20.38″ – Plastic Navy Seat
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Plastic |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 20.4" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 15" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 9000 Classic |
| Brand Name | Virco |
| Features | Stackable |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | 9012 |
| Product Name | Classic 9012 Stack Chair |
| Product Line | Classic |
| Manufacturer Part Number | 9012C51 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 9000 Series Stack Chair is the perfect classroom chair that will last year after year. Chair is constructed from durable, long-lasting, injection-molded polyethylene. The 12" seat height meets your smaller student's sitting needs. Tubular steel frame and one-piece, molded shell enhance stability. Four-leg chairs stack up to six high for space-saving storage. Iconic, classic look complements any classroom style. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |







