Virco 9000 Classic 9700BR Tablet-Arm Chair Desk – For – Table TopLaminated, Medium Oak Top – 4 Legs – 25″ Table Top Length x 20″ Table Top Width – 30.50″ Height x 21″ Width x 31″ Depth – Navy – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | Beveled |
| Table Top Width | 20" |
| Table Top Length | 25" |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Color/Finish | Navy |
| Frame Color/Finish | Chrome |
| Top Color/Finish | Medium Oak |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 30.50" |
| Width | 21" |
| Depth | 31" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 9000 Classic |
| Brand Name | Virco |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | 9700BR |
| Product Name | 9000 Classic 9700BR Tablet-Arm Chair Desk |
| Manufacturer Part Number | 9700BRC5184 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 9000 Series Desk Chair Combo creates the ultimate classroom seating experience with an attached desk and chair combination. Chair is constructed with durable, long-lasting, injection-molded polyethylene. High-pressure laminate provides a smooth writing surface. L-shape desk creates an open space and a side armrest for comfortable sitting. Tubular steel frame and one-piece, molded shell enhance stability to use year after year. Included bookrack provides convenient storage space to minimize desk clutter. Classic, medium oak laminate combines a traditional surface with a modern appearance for a unique look. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 12 Year |









