Virco 785 Open Front Student Desk with Book Box – For – Table TopMedium Oak Rectangle Top – 4 Legs – Adjustable Height – 22″ to 30″ Adjustment – 24″ Table Top Length x 18″ Table Top Width – 30″ Height – Assembly Required – Chrome, Laminated – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 18" |
| Table Top Length | 24" |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Color/Finish | Laminated |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Maximum Height Adjustment | 30" |
| Frame Color/Finish | Charcoal Black |
| Top Color/Finish | Medium Oak |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 785 |
| Brand Name | Virco |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Name | 785 Open Front Student Desk with Book Box |
| Application/Usage | Educational Environment |
| Manufacturer Part Number | 7.85E+86 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 785 Series Desk with Book Box features a built-in, open book box for convenient storage to minimize desk clutter. High-pressure laminate provides a durable, smooth writing surface. Tubular steel frame enhances stability to use year after year. Leg height adjusts from 23" to 31" for a personalized experience. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |
Virco 785 Open Front Student Desk with Book Box – For – Table TopSandstone Rectangle Top – 4 Legs – Adjustable Height – 22″ to 30″ Adjustment – 24″ Table Top Length x 18″ Table Top Width – 30″ Height – Assembly Required – Chrome, Laminated – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 18" |
| Table Top Length | 24" |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Color/Finish | Laminated |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Maximum Height Adjustment | 30" |
| Frame Color/Finish | Charcoal Black |
| Top Color/Finish | Sandstone |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 785 |
| Brand Name | Virco |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Name | 785 Open Front Student Desk with Book Box |
| Application/Usage | Educational Environment |
| Manufacturer Part Number | 785ME96 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 785 Series Desk with Book Box features a built-in, open book box for convenient storage to minimize desk clutter. Hard, plastic top provides a durable, smooth writing surface. Tubular steel frame enhances stability to use year after year. Leg height adjusts from 23" to 31" for a personalized experience. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |












