Virco 3016 Stack Chair – Chrome Frame16.5″ x 19.5″ x 27.5″ – Plastic Navy Seat
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Plastic |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 16.25" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 27.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 19.5" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 3000 |
| Brand Name | Virco |
| Features | Stain Resistant |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | 3016 |
| Product Name | 3016 Stack Chair |
| Manufacturer Part Number | 3016C51 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The 3000 Series 4-Leg Stack Chairs retain a bright, fresh look semester after semester. They are constructed of colorfast, scratch-resistant, flameproof, Martest 21. Hard plastic seats and separate backs are remarkably chip-resistant. Tubular steel frame in chrome offers dependable support. Nylon glides are ideal for most surfaces. With a 16" seat height, these chairs are recommended for students in third-grade and fourth-grade.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |










