Unger StarDuster WallBrush – Horsehair Bristle – 9.4″ Overall Length – 1 Each – Black, Brown
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Brush |
| Bristle Material | Horsehair |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Horsehair |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.8" |
| Width | 12.6" |
| Brand Name | Unger |
| Features | Durable |
| Compatibility | All Unger telescopic poles |
| Length | 9.4" |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | StarDuster WallBrush |
| Product Line | StarDuster |
| Application/Usage | Ceiling |
| Manufacturer Part Number | WALB0 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cleaning brush features an oval design to efficiently clean ceiling fans, walls and ceilings. Heavy-duty, galvanized wire and 49 percent horsehair bristles are durably engineered for daily use. Brush is perfect for dusting rough surfaces, removing cobwebs and dust from flat objects. Brush is designed for use with all Unger telescopic poles (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Cobweb Remover |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
Unger StarDuster WallBrush – Horsehair Bristle – 9.4″ Overall Length – 1 Each – Black, Brown
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Brush |
| Bristle Material | Horsehair |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Horsehair |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.8" |
| Width | 12.6" |
| Brand Name | Unger |
| Features | Durable |
| Compatibility | All Unger telescopic poles |
| Length | 9.4" |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | StarDuster WallBrush |
| Product Line | StarDuster |
| Application/Usage | Ceiling |
| Manufacturer Part Number | WALB0 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cleaning brush features an oval design to efficiently clean ceiling fans, walls and ceilings. Heavy-duty, galvanized wire and 49 percent horsehair bristles are durably engineered for daily use. Brush is perfect for dusting rough surfaces, removing cobwebs and dust from flat objects. Brush is designed for use with all Unger telescopic poles (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Cobweb Remover |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |











