Unger Safety Scrapers – 1.50″ Blade – Safety Lock, Non-slip Grip, Retractable – Green
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Additional Warranty Informati | <p>1 YEAR</p> |
| Blade Width | 1.50" |
| Material Compatibility | Glass |
| Product Color | Green |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Retractable |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Safety Scrapers |
| Manufacturer Part Number | SR040 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety scrapers feature a retractable design for safe storage between uses. Unique locking system eliminates the blade from sliding out while working for safe use. Rubber grip prevents the scraper from slipping in your hand to prevent potential injuries. Scraper can be replaced with standard No. 9 (1-1/2") razor blades (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Unger Safety Scrapers – 1.50″ Blade – Safety Lock, Non-slip Grip, Retractable – Green
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Additional Warranty Informati | <p>1 YEAR</p> |
| Blade Width | 1.50" |
| Material Compatibility | Glass |
| Product Color | Green |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Retractable |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Safety Scrapers |
| Manufacturer Part Number | SR040 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety scrapers feature a retractable design for safe storage between uses. Unique locking system eliminates the blade from sliding out while working for safe use. Rubber grip prevents the scraper from slipping in your hand to prevent potential injuries. Scraper can be replaced with standard No. 9 (1-1/2") razor blades (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Unger Safety Scrapers – 1.50″ Blade – Retractable, Safety Lock, Non-slip Grip – Green
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Additional Warranty Informati | <p>1 YEAR</p> |
| Blade Width | 1.50" |
| Product Color | Green |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Non-slip Grip |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Safety Scrapers |
| Manufacturer Part Number | SR040CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety scrapers feature a retractable design for safe storage between uses. Unique locking system eliminates the blade from sliding out while working for safe use. Rubber grip prevents the scraper from slipping in your hand to prevent potential injuries. Scraper can be replaced with standard No. 9 (1-1/2") razor blades (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |













