Unger 4″ Light-duty Scraper – 4″ Carbon Steel Blade – 48″ Aluminum Handle – Light Duty, Ergonomic Handle, Hanging Hole – Gray
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Handle Material | Aluminum |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Handle Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Hanging Hole |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | 4" Light-duty Scraper |
| Product Line | ErgoTec |
| Manufacturer Part Number | LH12CCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Light-duty scraper with long handle is ideal for removal of gum and wax buildup on floors, sidewalks and walls. ErgoTec Scraper has an ergonomic handle that fits neatly in hand. Reversible carbon steel blade has blunt edge for hard surfaces and razor edge for paint and tape removal. Scraper uses 4" reversible replacement blades (sold separately). Handle attaches to all Unger poles for high-access cleaning.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
Unger 4″ Light-duty Scraper – 4″ Carbon Steel Blade – 48″ Aluminum Handle – Hanging Hole, Ergonomic Handle, Light Duty – Gray
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Scraper |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Handle Material | Aluminum |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Handle Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Light Duty |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | 4" Light-duty Scraper |
| Manufacturer Part Number | LH12C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Light-duty scraper with long handle is ideal for removal of gum and wax buildup on floors, sidewalks and walls. ErgoTec Scraper has an ergonomic handle that fits neatly in hand. Reversible carbon steel blade has blunt edge for hard surfaces and razor edge for paint and tape removal. Scraper uses 4" reversible replacement blades (sold separately). Handle attaches to all Unger poles for high-access cleaning.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 13.76 oz |











