U Brands Metal Letter Tray Desktop Accessory Arc Collection Grey (3548a02-06)
Login to View Prices
U Brands Metal Letter Tray, Desktop Accessory, Arc Collection, Grey (3548A02-06) – 1.8″ Height x 10.6″ Width12.1″ Length – Desktop – Gray – Metal – 1Each
Additional information
| Brand | U Brands |
|---|---|
| Product Type | Desk Tray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Placement | Desktop |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.8" |
| Width | 10.6" |
| Brand Name | U Brands |
| Features | Durable |
| Length | 12.1" |
| Manufacturer | U Brands |
| Product Name | Arc Stackable Paper Tray |
| Product Line | Arc |
| Application/Usage | Dorm Room |
| Manufacturer Part Number | 3548A0206 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Through combining minimalist design with natural functionality, Arc inspires a clean and calm environment in an oftentimes messy and stressful work space. Each piece is purposefully crafted with an open aesthetic, creating an organized space and inspiring an organized mind. Pulling inspiration from minimalistic architecture and Scandinavian design, the Arc product line is built on a foundation of soft bends and natural elements. Sometimes less really is more when it comes to the design of your desk organization with Arc by U Brands. This paper with wood dowels is designed to hold up letter-size papers, file folders, letters and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













