U Brands High Energy Brushed Metal Magnets – 1.3″ Diameter – Round – Durable – 1 / Pack – Brushed Metal
Additional information
| Brand | U Brands |
|---|---|
| Product Type | Board Magnet |
| Product Color | Brushed Metal |
| Product Material | Metal |
| Diameter | 1.3" |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.2" |
| Width | 1.3" |
| Brand Name | U Brands |
| Features | Durable |
| Length | 1.3" |
| Manufacturer | U Brands |
| Product Name | High Energy Brushed Metal Magnets |
| Application/Usage | Refrigerator |
| Manufacturer Part Number | 2911U0012 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Strong, powerful and multipurpose, these magnets provide high energy, allowing them to magnetize to U Brands magnetic glass boards (sold separately). The magnets can also be used for school lockers, magnetic dry-erase boards and other metal surfaces throughout the office commercial space warehouse garage and home. Slim profile provides discreet use to prevent covering up too much of your displayed item.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |










