Tripp Lite Multi-Device Charging Station 16 Usb Ports Ipad and Android Tablets Wall-Mount Option Black
Login to View Prices
Tripp Lite Multi-Device Charging Station 16 USB Ports iPad and Android Tablets Wall-Mount Option Black – Wall Mountable, Desktop, Countertop, Floor – Steel – Black
Additional information
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
|---|---|
| Product Type | Tablet Computer Cabinet |
| Additional Warranty Informati | <p>5 years limited warranties</p> |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 14.6" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 17.7" |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Features | Locking Door |
| Form Factor | Floor |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | CS16USB |
| Product Name | 16-port USB Tablet Charging Station |
| Manufacturer Part Number | CS16USB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 16-port, USB tablet charging station provides high-speed charging, convenient syncing, secure storage and flexible deployment in a variety of settings. Each USB port delivers up to 2.4 amps of charging current to quickly charge multiple devices at once. Dividers are removable and reconfigurable to safely protect and organize each tablet. Locking steel door and side panels prevent theft and tampering of the contained tablets while you're away. Teflon coating protects your tablets from scratches during removal and storage. Flow-through ventilation prevents devices from overheating. Compact construction can be mounted to a wall or placed on a desk, counter or floor. Charging station is compatible with all devices that charge via USB, including tablets (such as iPad, Android, Kindle, Kindle Fire and Surface models), select ultra-portable notebooks (such as select Chromebook and MacBook models) and mobile phones (such as iPhone, Android and Windows Phone models). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029630524.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x Charging Station cabinet</li><li>1 x Tablet support shelf</li><li>16 x Removable tablet dividers</li><li>1 x 16-port USB charging/syncing module</li><li>1 x Wall-mount bracket</li><li>1 x 10ft AC power cord</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 54.70 lb |









