Tripp Lite 3-Port Usb 32 Gen 1 Hub with Lan Port and Power Delivery Usb-C to 3x Usb-a Ports and Gigabit Ethernet White
Login to View Prices
Tripp Lite 3-Port USB 3.2 Gen 1 Hub with LAN Port and Power Delivery USB-C to 3x USB-A Ports and Gigabit Ethernet White – USB 3.1 Type C – External – 4 USB Port(s) – 1 Network (RJ-45) Port(s) – 3 USB 3.0 Port(s) – PC, Chrome OS, Mac
Additional information
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
|---|---|
| Product Type | USB/Ethernet Combo Hub |
| Additional Warranty Informati | <p>3 year limited warranty</p> |
| Environmental Certification | RoHS |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Total Number Of USB Ports | 4 |
| Number Of USB 3.0 Ports | 3 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.7" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 1.6" |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | U460-003-3AG-C |
| Product Name | U460-003-3AG-C USB 3.1 Gen 1 USB-C Portable Hub/Adapter |
| Manufacturer Part Number | U460-003-3AG-C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>USB 3.1, generation 1 USB-C hub/adapter expands the potential of your tablet, laptop, MacBook, Chromebook, smartphone or PC's USB-C or Thunderbolt 3 port. Plug-and-play technology makes installation quick and simple – with no software or drivers to install. Fumble-free, reversible USB-C plug connects in either direction for a quick connection every time. Three USB-A ports accept USB peripherals, such as a flash drive, mouse, keyboard or printer, and the dedicated BC 1.2-compliant port provides up to 1.5A for charging smartphones and other mobile devices. All ports support fast USB 3.1 Gen 1 data-transfer rates up to 5 Gbps and are backward-compatible with previous USB generations so you can continue using older peripherals while getting high-speed performance from new devices. Hub/adapter is perfect for adding a thumb drive and other USB peripherals, powering and charging a PD Charging-compliant mobile device, and connecting to a Gigabit Ethernet network all at the same time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul> <li>U460-003-3AG-C 3-Port USB 3.1 Gen 1 Portable Hub</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |











