Tork Xpressnap Fit&Reg Tabletop Napkin Dispenser Black N14
Login to View Prices
Tork Xpressnap Fit® Tabletop Napkin Dispenser Black N14 – Tork Xpressnap Fit® Tabletop Napkin Dispenser Black N14, Signature Range, One-at-a-time Dispensing, 6.7″ x 4.4″ x 5.6″ , 7232000 (x4)
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Napkin Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Minifold |
| Height | 5.5" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 6.8" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | TORK |
| Features | Dirt Resistant |
| Form Factor | Tabletop |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Xpressnap Fit Tabletop Napkin Dispenser |
| Product Line | Xpressnap Fit |
| Manufacturer Part Number | 7232000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Run your business more efficiently with this Xpressnap Tabletop Napkin Dispenser. It is the ideal napkin solution for counters or tables at small chains or independent restaurants. Tork's most compact Xpressnap system even offers one-at-a-time napkin dispensing of full-size napkins and cost-efficiency. It serves more guests between refills compared to tallfold and minifold systems. It reduces material costs through less consumption and napkin waste and reduces inventory space by 40 percent. The N14-Xpressnap Fit Dispenser system makes optimum use of limited space on counters and tables while maintaining high hygiene standards. A practical level indicator on the plastic dispenser shows employees when a refill is necessary for 100 percent napkin availability. Reducing discarded, unused napkins lowers material costs, cutting unused napkins thrown away by more than half. The "AD-a-Glance" dispenser display offers a unique placement option for advertising – individual, effective and free. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072499.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
Tork Xpressnap Fit&Reg Tabletop Napkin Dispenser Black N14
Login to View Prices
Tork Xpressnap Fit® Tabletop Napkin Dispenser Black N14 – Tork Xpressnap Fit® Tabletop Napkin Dispenser Black N14, Signature Range, One-at-a-time Dispensing, 6.7″ x 4.4″ x 5.6″ , 7232000 (x4)
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Napkin Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Minifold |
| Height | 5.5" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 6.8" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | TORK |
| Features | Dirt Resistant |
| Form Factor | Tabletop |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Xpressnap Fit Tabletop Napkin Dispenser |
| Product Line | Xpressnap Fit |
| Manufacturer Part Number | 7232000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Run your business more efficiently with this Xpressnap Tabletop Napkin Dispenser. It is the ideal napkin solution for counters or tables at small chains or independent restaurants. Tork's most compact Xpressnap system even offers one-at-a-time napkin dispensing of full-size napkins and cost-efficiency. It serves more guests between refills compared to tallfold and minifold systems. It reduces material costs through less consumption and napkin waste and reduces inventory space by 40 percent. The N14-Xpressnap Fit Dispenser system makes optimum use of limited space on counters and tables while maintaining high hygiene standards. A practical level indicator on the plastic dispenser shows employees when a refill is necessary for 100 percent napkin availability. Reducing discarded, unused napkins lowers material costs, cutting unused napkins thrown away by more than half. The "AD-a-Glance" dispenser display offers a unique placement option for advertising – individual, effective and free. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072499.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |





