TORK Intuition Sensor Skincare Dispenser Black S4 – Tork Intuition™ Sensor Skincare Dispenser Black S4, for Hand Soap and Hand Sanitizer, Elevation Range, 571608
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 10.9" |
| Width | 4.5" |
| Certifications & Standards | <p>ADA</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Touch-free |
| Compatibility | <p><b> Tork Soaps: </b></p> <ul> <li>401211</li> <li>401701</li> <li>401213</li> <li>400217</li> </ul> |
| Length | 5.1" |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Intuition Sensor Skincare Dispenser Black S4 |
| Application/Usage | Skin |
| Manufacturer Part Number | 571608 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Modern, functional and seamless, the Foam Skincare Automatic Dispenser with Intuition Sensor in Elevation design allows you to make a good impression on your guests and can be used with a wide range of skincare products in sealed bottles. High-gloss plastic housing always leaves an excellent impression on visitors to your washroom. Touch-free dispensing ensures good hand hygiene for all users. Single-use pump minimizes cross-contamination risk. Low-maintenance, ADA-compliant dispenser is lockable and features an LED refill indicator and simple wall-mounting with readymade adhesive strips for optional mounting without drilling. Fill with Tork S4 system foam soaps and hand sanitizer products. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072482.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
TORK Intuition Sensor Skincare Dispenser Black S4 – Tork Intuition™ Sensor Skincare Dispenser Black S4, for Hand Soap and Hand Sanitizer, Elevation Range, 571608
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 10.9" |
| Width | 4.5" |
| Certifications & Standards | <p>ADA</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Touch-free |
| Compatibility | <p><b> Tork Soaps: </b></p> <ul> <li>401211</li> <li>401701</li> <li>401213</li> <li>400217</li> </ul> |
| Length | 5.1" |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Intuition Sensor Skincare Dispenser Black S4 |
| Application/Usage | Skin |
| Manufacturer Part Number | 571608 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Modern, functional and seamless, the Foam Skincare Automatic Dispenser with Intuition Sensor in Elevation design allows you to make a good impression on your guests and can be used with a wide range of skincare products in sealed bottles. High-gloss plastic housing always leaves an excellent impression on visitors to your washroom. Touch-free dispensing ensures good hand hygiene for all users. Single-use pump minimizes cross-contamination risk. Low-maintenance, ADA-compliant dispenser is lockable and features an LED refill indicator and simple wall-mounting with readymade adhesive strips for optional mounting without drilling. Fill with Tork S4 system foam soaps and hand sanitizer products. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072482.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |










