Tork Advanced Soft Minifold Dispenser Napkin – 1 Ply – 13″ x 12″ – Natural – Fiber – Embossed, Textured, Soft – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Dispenser Napkin |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Fold Size | 6.50" x 3.75" |
| Full Size | 13" x 12" |
| Compatible Dispenser | <b>Tork Dispeners:</b><br /> <ul> <li>13CBS</li> <li>13TBS</li> </ul> |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Soft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Advanced Soft Minifold Dispenser Napkin |
| Product Line | Advanced |
| Manufacturer Part Number | D826E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Advanced Dispenser Napkins feature an embossed material and semi-crepe texture to give a quality feel. Its smaller, size makes it an economical option for cost-efficient use. Inner bag protects unused napkins to ensure they remain in quality condition.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Additional Information | <ul> <li>Engage with guests through custom print – 75% of napkin users read the message.</li> <li>Inner bag packaging ensures superior product quality while protecting unused napkins.</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.26 lb |
Tork Advanced Soft Minifold Dispenser Napkin – 1 Ply – 13″ x 12″ – White – Fiber – Absorbent, Soft, Embossed – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Dispenser Napkin |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Fold Size | 6.50" x 3.75" |
| Full Size | 13" x 12" |
| Compatible Dispenser | <b>Tork Dispensers:</b><br /> <ul> <li>13CBS</li> <li>13TBS</li> </ul> |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Certifications & Standards | <p>EcoLogo Certified</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Embossed |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Advanced Soft Minifold Dispenser Napkin |
| Manufacturer Part Number | D820 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Advanced Dispenser Napkins feature a facial-quality material to enhance the feel and absorbency more than usual single-ply, service dispenser napkins. Smaller size makes it an economical option to keep costs down in self-service establishments. Minifold, one-ply napkins are designed for the Tork Minifold Tabletop Napkin Dispenser and Minifold Counter Napkin Dispenser (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Additional Information | Available for custom print, 75% of the napkin users notice the print. |
| Weight (Approximate) | 2.13 lb |











